Monday, 29 April 2013

Pelan Pengajaran (RHP) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Pelan Pengajaran (RHP)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh: 29 April 2013                                Hari : Isnin              Masa:10.00-11.00 pagi.
Kelas: Tahun 4 Dinamik                                 Bilangan pelajar: 40 orang
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu

Unit/Tema: 14. Wawasan Kita
Tajuk: Perpustakaan Awam Desa (Surat Kiriman Rasmi)
HPU:
6.3 Aras 3 (i) – mengenalpasti dan menyatakan mesej penulis berdasarkan teks yang dibaca
8.6 Aras 3 (i) – menulis sebuah karangan yang lengkap bersesuaian dengan format.

Objektif:
Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:
-       Menyatakan mesej dan gambaran umum pelbagai teks yang dibaca.
-       Menulis sebuah karangan yang lengkap bersesuaian dengan format.

Pengetahuan sedia ada: Murid-murid tahu mengenai jenis-jenis surat kiriman.

Bahan :
1      Buku Teks
2      Lembaran kerja
3      Bahan Visual/Sampul Surat


Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran
Set Induksi
(5 Minit)
Bersoaljawab mengenai alat perhubungan.
1.    Guru mengemukakan soalan mengenai alat perhubungan
2.   2.Murid menjawab soalan guru.
Langkah 1
(15 Minit)
Menerangkan mengenai tajuk pelajaran dan meminta murid membuka buku teks muka surat 192
1.    1.Guru menerangkan  mengenai tajuk pelajaran dan bersoaljawab.
2.    Guru meminta murid membuka buku teks m/s 192.
3.    3.Murid membaca  beramai-ramai   secara berkumpulan dan individu.
4.    Berbincang dan memahami isi teks.
Langkah 2
(10 Minit)
Memberi contoh rangka surat kiriman rasmi
1.   Guru mengedar contoh rangka surat rasmi dan menerangkan kepada murid-murid.
2.  Murid mendengar dan memahami penerangan dari guru.
Langkah 3
(25 Minit)
Latihan bertulis
Soalan:
Kamu sebagai Setiausaha Pusat Sumber sekolah dikehendaki menulis sepucuk surat kepada Pusat sumber Pendidikan Negeri untuk memohon buku-buku.
1. Guru mengarah murid membuat latihan dan berbincang mengenai tajuk – menerangkan isi karangan.
2. Murid membuat latihan.
Penutup
(5 Minit)
Merumus pelajaran.
1.    Guru merumus isi pelajaran
2.    Murid mendengar dan memahami pengajaran guru pada hari itu.

No comments:

Post a Comment